Dożynki Podhalańskie

Górale z całego Podhala, Spisza i Orawy zaprzęgami konnymi i w strojach regionalnych przywieźli do Ludźmierza wieńce dożynkowe. W niedzielę 4 września Podhalanie dziękowali w ludźmierskim sanktuarium za tegoroczne plony w ramach 29. dożynek podhalańskich.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od przemarszu i przejazdu delegacji z wieńcami spod Domu Podhalan w Ludźmierzu do tamtejszego sanktuarium maryjnego. Uroczystej Mszy św. dziękczynnej przy ołtarzu polowym w ogrodzie maryjnym przewodniczył ks. Władysław Kozicki, kapelan 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Żołnierze przenieśli kopię figury Matki Boskiej Ludźmierskiej z sanktuarium do ołtarza polowego. Bezpośrednio po kazaniu kapelan wojskowy poświęcił wszystkie wieńce dożynkowe, a było ich wiele, niemal z każdej miejscowości na Podhalu. Wiele z nich nawiązywało do ostatnich wydarzeń. Były symbole ŚDM, czy milenium Chrztu Polski. Kapłan poświęcił również ziarno na zasiew. Z kolei w czasie procesji z darami górale przynieśli do ołtarza oscypki i chleb, winogrona, miód i jabłka.

fot.A.Fąfrowicz

wydrukuj dokument   wyślij znajomemu   ilość wyświetleń 2258