Dukla i Kalwaria

W dniach 17-18 IX 2016-  Szaflarscy  parafianie z ks. Proboszczem Andrzejem Kamińskim pielgrzymowali do Kalwarii Pacławskiej. Naszym przewodnikiem była p. Karolina Bąk.

W sobotę  pielgrzymkę rozpoczęliśmy od Dukli, gdzie  w Sanktuarium Św. Jana z Dukli uczestniczyliśmy we Mszy św. sprawowanej przez  Ks. Kamińskiego. Po Mszy św. ucałowaliśmy relikwie św. Jana oraz wysłuchaliśmy historii związanej ze św. Janem opowiedzianej przez Ojca Bernardyna.  Odwiedziliśmy także Kościół św. Jana na Puszczy i znajdującą się obok Małą Pustelnię. W grocie u podnóża kościoła znajduje się cudowne źródełko, którego woda przynosi ulgę w  dolegliwościach i chorobach.

Kolejnym etapem była miejscowość Zagórz, gdzie nawiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Zagórskiej Matki Nowego Życia. Modliliśmy się tam  przed Obrazem Bieszczadzkiej Pani z XV wieku przedstawiającą scenę Zwiastowania, słynący łaskami i cudami, koronowany 1 VII 2007 r. Tam też podziwialiśmy potężne ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych z XVIII wieku.

Natomiast w Lesku oglądaliśmy z zewnątrz: -  zamek Kmitów z XVI w, - Kościół parafialny pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z XVI w i stojącą obok barokową dzwonnicą, - synagogę z przełomu XVI/XVII wieku, w której obecnie mieści się galeria sztuki.

Ostatnim etapem tego dnia były Myczkowce. Na terenie Ośrodka Caritas  z ciekawie opowiadającym miejscowym przewodnikiem poznaliśmy Ogród Biblijny, a następnie podziwialiśmy 140 makiet w skali 1:25 najstarszych drewnianych kościołów, cerkwi prawosławnych i grekokatolickich z terenu południowo- wschodniej Polski, Słowacji i Ukrainy, które znajdują się w Parku Miniatur. Wieczorem na nocleg dotarliśmy do Soliny do ośrodka Tarnica.

W niedzielę, po śniadaniu spacerując koroną potężnej zapory w Solinie podziwialiśmy Jezioro Solińskie, a pływając po nim statkiem także zielone wzgórza nad Soliną. Do tej pory ciepła i słoneczna pogoda nam towarzyszyła.
 Niestety Kalwaria Pacławska powitała nas mgłą i mżawką. Modliliśmy się w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej, którym opiekują się Franciszkanie. Natomiast  w Kaplicy w Domu Pielgrzyma uczestniczyliśmy we Mszy św. sprawowanej przez ks. Proboszcza Andrzeja Kamińskiego. Po obiedzie i poznaniu krótkiej historii tego miejsca modliliśmy się jeszcze przy kilku kaplicach na Dróżkach Matki Boskiej Bolesnej. Późnym wieczorem pełni wrażeń wróciliśmy do Szaflar.
Zdjęcia H.Hanula, A.Fąfrowicz
Tekst H.Hanula